Spółki muszą pamiętać o terminach
Koniec roku kalendarzowego dla większości przedsiębiorstw oznacza więcej pracy i więcej obowiązków sprawozdawczych. Najważniejsze z nich to rozliczenie się z fiskusem z należnego podatku dochodowego od osób prawnych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego
Pomimo odrębnych uwarunkowań prawnych należy pamiętać, że rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych jest elementem procesu sporządzenia sprawozdania finansowego.
Obowiązek jego sporządzenia dotyczy wszystkich jednostek, które zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości (zwanej dalej: uor) zobligowane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Są to m.in. spółki handlowe (osobowe i kapitałowe), osoby fizyczne, spółki: cywilne, jawne i partnerskie tych osób – jeśli przychody ze sprzedaży za poprzedni rok wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.
Odpowiedzialny kierownik jednostki
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2 uor, np. dzień kończący rok obrotowy, dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, dzień zakończenia działalności jednostki, w terminie do trzech miesięcy od dnia bilansowego.
Przygotowane sprawozdanie finansowe powinno zostać podpisane przez kierownika jednostki oraz osobę odpowiedzialną za prowadzenie ksiąg rachunkowych (jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie tego organu), a następnie zatwierdzone przez organ do tego upoważniony.
Musi to zrobić w terminie do sześciu miesięcy od dnia bilansowego. W sytuacji gdy rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta