Rencista może trochę dorobić, ale nie za dużo
UPRAWNIENIA | Osoba uprawniona do renty, która pracuje na zlecenie, musi uważać na wysokość zarobków, nawet jeśli nie są od nich opłacane składki na ZUS. Umowa o dzieło pozwala natomiast osiągać nieograniczone przychody.
- Pobieram z ZUS rentę z tytułu niezdolności do pracy. Aktualnie mam propozycję podjęcia pracy na podstawie umowy cywilnej. Czy osiągane z niej dochody będą wpływały na prawo do renty? Jakie będą moje obowiązki wobec ZUS po podjęciu takiej pracy? – pyta czytelnik.
Wpływ dochodów z kontraktu cywilnoprawnego na otrzymywane świadczenie,a także zakres obowiązków rencisty wobec ZUS, zależy od rodzaju zawartej umowy i wysokości osiąganego wynagrodzenia.
Tak jak angaż
Prawo do renty nie przekreśla możliwości podjęcia pracy. Jednak wykonywanie działalności zarobkowej może spowodować, że ZUS będzie wypłacał świadczenie w zmniejszonej wysokości, a czasem nawet zawiesi prawo do renty. Taki skutek mogą jednak wywołać (z wyjątkami opisanymi niżej) wyłącznie przychody osiągane z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby w tzw. służbach mundurowych.
Wynika to z art. 104 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Ustęp 2 tego przepisu wyjaśnia, że za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową, a także prowadzenie działalności gospodarczej.
Obowiązuje więc generalna zasada, że na rentę mogą wpływać dochody z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta