Korekta przychodów i kosztów stwarza problemy
Obowiązki Firmy, wystawiając faktury korygujące, zastanawiają się, w jakim momencie należy je uwzględniać. Interpretacje fiskusa i orzeczenia sądów nie są dla nich korzystne
Udzielanie rabatów, dyskont, zwrotów towarów czy też otrzymanie przez podatników prowadzących działalność gospodarczą dotacji, jest zjawiskiem powszechnie występującym w obrocie gospodarczym. Ponadto niejednokrotnie w wyniku technicznych pomyłek faktury wystawione na rzecz kontrahentów zostają sporządzone w wysokości zaniżonej lub zawyżonej.
Z racji tego, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o PIT) nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących korekty przychodów oraz kosztów, w ciągu ostatnich kilku lat temat ten stał się przedmiotem wielu Interpretacji Indywidualnych (wydawanych przez ministra finansów) oraz orzeczeń sądów administracyjnych.
Przepisy milczą
Niestety, przepisy ustawy o PIT nie określają zasad dokonywania korekt przychodów. Brak jest także uregulowań dotyczących momentu powiększania (zmniejszania) przychodów.
Dlatego też podatnicy, wystawiając faktury korygujące (np. z powodu wystawienia faktury zawierającej omyłkowo wprowadzone błędne informacje dotyczące kwoty do zapłaty z tytułu sprzedaży) zastanawiają się, czy winny one być uwzględnione w wyniku podatkowym na bieżąco (tj. w dacie otrzymania faktury korygującej) czy też w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania sprzedaży (tj. w momencie ujęcia faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta