W jaki sposób ujawniać zdarzenia po dacie bilansu
Skutki istotnych informacji o zdarzeniach dotyczących zatwierdzonego już sprawozdania finansowego, ujmuje się w księgach roku, w którym je otrzymano
Magdalena Kraszewska-Szuba
Zgodnie z ustawą o rachunkowości kierownik jednostki powinien zapewnić sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego i przedstawić je właściwym organom określonym w przepisach prawa oraz umową lub statutem danej jednostki. Dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, okres trzech miesięcy od daty zakończenia poprzedniego roku obrotowego mija 31 marca.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie zdarzenia, które miały miejsce po dniu bilansowym (31 grudnia) nie są brane pod uwagę przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Każde z takich zdarzeń należy przeanalizować i ocenić, czy ma istotny wpływ na sprawozdanie finansowe minionego roku obrotowego oraz założenie kontynuowania działalności przez jednostkę w dającej się przewidzieć przyszłości (w praktyce – w ciągu 12 kolejnych miesięcy od dnia bilansowego).
Ustawa o rachunkowości w art. 54 określa dokładnie, jak należy postąpić w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tzw. zdarzeniami po dacie bilansu.
W pierwszej kolejności należy ustalić, czy informacje, które firma otrzymała po dniu bilansowym, istotnie wpływają na sporządzane sprawozdanie finansowe albo powodują, że przyjęte założenie kontynuowania działalności w dającej się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta