Wynalazki z klauzulą „tajne”
Nowoczesne i użyteczne rozwiązania techniczne nie bez powodu kojarzone są z filmami szpiegowskimi. Nierzadko wykorzystywane przez służby specjalne lub wojsko mają status wynalazków tajnych, których ciekawa charakterystyka prawna na szczęście nie jest poufna – pisze prawnik.
Zgodnie z art. 56 p.w.p. wynalazek może być uznany za tajny, jeżeli został dokonany przez obywatela polskiego i dotyczy obronności (rodzaje broni bądź sprzętu wojskowego oraz sposoby walki) lub bezpieczeństwa państwa (środki techniczne stosowane przy czynnościach operacyjno-rozpoznawczych, nowe rodzaje wyposażenia i sposoby jego wykorzystywania).
Aktem wykonawczym w tej mierze jest rozporządzenie Rady Ministrów z 23 lipca 2002 r. w sprawie wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obronności lub bezpieczeństwa państwa. Za wynalazki tajne uważa się m.in.: rozwiązania w zakresie broni, amunicji, materiałów wybuchowych, urządzeń celowniczych i obserwacyjnych, bojowych pojazdów mechanicznych, metod maskowania oraz wykrywania zakamuflowanego sprzętu bojowego. Organem rozstrzygającym o tajnym charakterze ww. wynalazków jest Minister Obrony Narodowej. Natomiast Szef ABW oraz minister właściwy ds. wewnętrznych rozstrzygają w przypadku wynalazków tajnych o znaczeniu istotnym dla bezpieczeństwa państwa. Pojęcie „bezpieczeństwa" odnosi się zarówno do stosunków zewnętrznych, jak również do bezpieczeństwa wewnętrznego (np. strategicznych dziedzin gospodarki). Mogą to być np. rozwiązania dotyczące środków specjalnych informatyki, środków wykrywania skażeń promieniotwórczych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta