Największe problemy na przełomie lat podatkowych
Przychody i koszty są podstawowymi kategoriami w CIT, z którymi wiąże się jedno z najbardziej problematycznych zagadnień, tj. ich alokacja do właściwych lat podatkowych
Zgodnie z generalną zasadą, za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy lub wykonania usługi nie później jednak niż dzień wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty.
Wyjątek stanowią usługi ciągłe, dla których przychód podatkowy powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określanego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
W sytuacjach innych niż powyższe przychód powstaje na zasadzie kasowej (tj. w dniu otrzymania zapłaty). Najpierw należy więc określić rodzaj przychodu, aby rozważyć, która z wspomnianych reguł będzie miała zastosowanie.
Natomiast w przypadku kosztów decydujące znaczenie ma ich kwalifikacja. Koszty bezpośrednie powinny być ujmowane w okresie, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody. W przypadku tzw. kosztów pośrednich moment ujęcia dla celów podatku dochodowego jest tożsamy z momentem ich poniesienia.
Pomimo że polskie regulacje dotyczące ujmowania przychodów i kosztów podatkowych wydają się być dość szczegółowe, w praktyce powstaje wiele wątpliwości i rozbieżności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta