Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak bezpiecznie wybierać fundusze

05 marca 2013 | Ekonomia | Kinga Żelazek
Polacy najchętniej wpłacają pieniądze do funduszy obligacji i pieniężnych. Ale analitycy ostrzegają,  że hossa na obligacjach się kończy, a dwucyfrowe zyski z funduszy dłużnych szybko się nie powtórzą.
źródło: Rzeczpospolita
Polacy najchętniej wpłacają pieniądze do funduszy obligacji i pieniężnych. Ale analitycy ostrzegają, że hossa na obligacjach się kończy, a dwucyfrowe zyski z funduszy dłużnych szybko się nie powtórzą.

Inwestorzy, którzy lokują kapitał na kilka lat, nie muszą obawiać się korekty na rynku obligacji.

Od początku roku klienci TFI najwięcej środków wpłacili do funduszy pieniężnych i funduszy obligacji. Analitycy ostrzegają, że hossa na obligacjach dobiega końca, a dwucyfrowe zyski z funduszy dłużnych są nie do powtórzenia w najbliższym czasie.

Zdaniem ekspertów standardowe fundusze obligacji w tym roku średnio powinny przynieść stopę zwrotu na poziomie 3–4,5 proc. Bardziej perspektywiczne w kolejnych latach powinny okazać się inwestycje w akcje. Szkopuł w tym, że większość inwestorów nie lubi ryzyka i unika akcji. Czy ostrożni inwestorzy powinni zatem uciekać z funduszy obligacji i przenosić środki na lokaty bankowe lub do funduszy pieniężnych?

Ważna dywersyfikacja

– Obligacje skarbowe o najdłuższym terminie zapadalności, czyli takie które zazwyczaj znajdują się w portfelach funduszy dłużnych, mają najwyższe oprocentowanie (rentowność). Dlatego w ciągu kilku lat fundusze obligacji zarabiają więcej niż fundusze gotówkowe i pieniężne, które inwestują w papiery krótkoterminowe – mówi Olaf Pietrzak, zarządzający funduszami dłużnymi w Skarbiec TFI.

Jego zdaniem, jeśli ktoś inwestuje w fundusze obligacji w perspektywie kilkuletniej nie powinien przenosić teraz całości środków do funduszy pieniężnych. Nawet jeśli w tym roku niektóre fundusze obligacji przyniosą słabszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9478

Wydanie: 9478

Spis treści
Zamów abonament