Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa da więcej niż kodeks

05 marca 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Pracownikowi należą się świadczenia obiecane w kontrakcie spółki z o.o., jeśli są dla niego bardziej korzystne od zagwarantowanych ustawowo.

Umowa spółki z o.o., która zawiera regulacje dotyczące uprawnień pracowniczych, może stanowić podstawę roszczeń pracowników, których mogą oni dochodzić przed sądem pracy. Może ona też ograniczać swobodę pracodawcy w rozwiązywaniu umów o pracę. Istotne jest jednak, aby były to regulacje korzystniejsze dla pracowników w porównaniu do przepisów ustawowych.

Wiążące regulacje

Prawo pracy przewiduje możliwość istnienia swoistych źródeł prawa pracy, które mogą przewidywać szczególne uprawnienia pracowników.

Według bowiem art. 9 § 1 kodeksu pracy przez prawo pracy rozumie się nie tylko przepisy tego kodeksu oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, lecz także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Źródłem prawa pracy może być także umowa spółki z o.o. Potwierdza to wyraźnie orzecznictwo sądowe.

Wspólnik też skorzysta

W

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9478

Wydanie: 9478

Spis treści
Zamów abonament