Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W trosce o zasady i tajemnice

29 marca 2013 | Prawo i praktyka | Sławomir Paruch

Pracownicy mają prawo pozostawać poza związkiem i informacji o nich nie wolno przekazywać organizacjom wbrew woli tych osób. To tzw. zasada negatywnej wolności związkowej

Polega ona na tym, że każdy pracownik ma prawo być poza organizacją i nie może ona ingerować w sprawy indywidualne niezrzeszonych.

Reguła ta wynika z art. 3 ustawy, a jej istotą jest swoboda pracownika w zakresie niewstępowania lub niekorzystania z pomocy związków zawodowych i nie może on ponosić za to żadnych negatywnych konsekwencji. Podkreśla ją art. 59 Konstytucji oraz wiele aktów międzynarodowych (m.in. art. 20 ust. 2 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka; art. 8 Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych oraz w art. 11 Wspólnotowej Karty Podstawowych Praw Socjalnych Pracowników).

Nie ulega wątpliwości, że kierowanie przez pracodawcę indywidualnych pytań w każdym wypadku narusza zasadę negatywnej wolności związkowej u nieobjętych obroną organizacji. Dzieje się tak niezależnie od tego, jakie informacje pracodawca przekazuje związkowi (czy są to tylko imię i nazwisko pracownika, czy także informacja o zamierzonej przez szefa czynności wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9499

Wydanie: 9499

Spis treści
Zamów abonament