Dziś może się przedawnić urlop z 2009 r.
Nie wolno zmuszać pracowników, aby do końca marca wybrali ubiegłoroczne wakacje. Ale w tym terminie muszą przynajmniej rozpocząć wolne pochodzące sprzed czterech lat
Choć już drugi rok obowiązuje zmieniony od 1 stycznia 2012 r. art. 168 k.p., to niektóre firmy domagają się, aby personel wypoczywał zimą i wiosną. To nadużycie i postępowanie pracodawcy wbrew przepisom. Jednak takie żądanie szefów dla odległych w czasie wakacji uchroni niektórych podwładnych przed utratą prawa do nich.
Przypomnijmy - od początku ubiegłego roku zatrudnieni mają więcej czasu na wyjazd na zaległe urlopy. Zamiast do końca marca mogą to zrobić do końca września. Spod tej regulacji wyłączona była i jest jedynie część urlopu na żądanie (art. 1672 k.p.). Ten można wziąć w dowolnym momencie do chwili jego przedawnienia.
To art. 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378, dalej ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta