Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziś może się przedawnić urlop z 2009 r.

29 marca 2013 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Nie wolno zmuszać pracowników, aby do końca marca wybrali ubiegłoroczne wakacje. Ale w tym terminie muszą przynajmniej rozpocząć wolne pochodzące sprzed czterech lat

Choć już drugi rok obowiązuje zmieniony od 1 stycznia 2012 r. art. 168 k.p., to niektóre firmy domagają się, aby personel wypoczywał zimą i wiosną. To nadużycie i postępowanie pracodawcy wbrew przepisom. Jednak takie żądanie szefów dla odległych w czasie wakacji uchroni niektórych podwładnych przed utratą prawa do nich.

Przypomnijmy - od początku ubiegłego roku zatrudnieni mają więcej czasu na wyjazd na zaległe urlopy. Zamiast do końca marca mogą to zrobić do końca września. Spod tej regulacji wyłączona była i jest jedynie część urlopu na żądanie (art. 1672 k.p.). Ten można wziąć w dowolnym momencie do chwili jego przedawnienia.

To art. 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378, dalej ustawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9499

Wydanie: 9499

Spis treści
Zamów abonament