Regulacje wewnętrzne pozwolą zaoszczędzić
Pracodawcy powinni odpowiednio uregulować zasady opłacania noclegu w delegacji. Mogą tam wskazać m.in. obowiązujące stawki, a także wyższy limit za jedną noc oraz okoliczności, w jakich będzie on stosowany
Noclegi to jeden z większych, jeśli nie największy wydatek delegacyjny. Samo istnienie w przepisach rozporządzenia limitu wyznacza pewne granice pracownikom. Jednak kwestie organizacji noclegów warto przemyśleć i doprecyzować w regulacjach wewnętrznych (w regulaminie wynagradzania czy samej nawet instrukcji dotyczącej podróży służbowych).
Pozwoli to na racjonalizację kosztów (nie tylko rozliczenia samych noclegów, ale czasem też innych świadczeń delegacyjnych, powiązanych z lokalizacją noclegu), podobne traktowanie pracowników, jak również często dokładną znajomość tego wydatku przed wyjazdem (rezerwacja), co pozwoli m.in. na pełne naliczenie zaliczki.
Przykład
Wyznaczony organizator
W większym zakładzie pracy, gdzie delegacje są na porządku dziennym, pracodawca czerpie korzyści dzięki pracownikowi, który w ramach obowiązków służbowych zajmuje się organizacją noclegów. Osoba ta dokonując rezerwacji przyjmuje położenie hotelu względem celu wyjazdu.
Codzienne wyjścia do kontrahenta nie wiążą się z obowiązkiem naliczania ryczałtów na jazdy lokalne, ponieważ jest to najczęściej odległość nie większa niż 200 m. Rozwiązanie to jest też bardzo wygodne logistycznie dla samego pracownika. Taki organizator z uwagi na swoje obowiązki i regularne wyjazdy pracowników do tych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta