Autobus, pociąg lub firmowe auto
To pracodawca decyduje, jakim środkiem transportu i jaką klasą delegowany ma się udać w podróż służbową. Nie musi dopłacać do wyższych kosztów przejazdów, jeśli podwładny poniósł je samowolnie
Koszty przejazdów w delegacji rozlicza się w oparciu o różne dokumenty. Zależy to od tego, jaki środek transportu pracodawca określił w poleceniu wyjazdu >patrz tabelka.
Na podstawie dokumentów
Pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu w wysokości wynikającej z przedłożonych biletów lub faktur, które obejmują cenę biletu środka transportu wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi. Opłaty dodatkowe trzeba rozliczyć wtedy, gdy są bezpośrednio powiązane z korzystaniem z określonego środka transportu. Najczęściej jest to miejscówka, ale może też być np. stosowana przez przewoźnika opłata za wydanie biletu.
Zwrot kosztów obejmuje cenę biletu, ale z uwzględnieniem przysługującej podróżującemu ulgi na dany środek transportu. Nie ma znaczenia, z jakiego tytułu ona przysługuje. W sytuacji gdy pracownik ma prawo do ulgowych przejazdów na dany środek transportu, rozliczenie pełnego biletu nie wchodzi w grę. Powinien otrzymać zwrot kosztów zakupu biletu ulgowego, czyli realnie poniesionego wydatku. Ulga nie musi mieć żadnego związku z zatrudnieniem u danego pracodawcy.
Jeśli to pracodawca zapłacił za np. legitymację zniżkową, wartości zakupu nie może rozliczyć jako kosztu przejazdu. Nabycie ulgi nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta