Inne wydatki w delegacji
Wśród kosztów, jakie trzeba zwrócić pracownikowi wysłanemu w podróż służbową, są takie wydatki, które musiał ponieść, żeby wykonać polecone mu zadanie służbowe
Z § 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych wynika, że katalog świadczeń należnych pracownikowi w związku z podróżą jest otwarty.
Poza rozliczeniem kosztów wyżywienia, przemieszczania się i noclegów przewidziano także możliwość zwrócenia pracownikowi innych wydatków. Nie wszystkich jednak, ale takich, które co do zasady spełniają następujące kryteria:
- wydatek jest niezbędny i
- został określony lub uznany przez pracodawcę (on ostatecznie decyduje o konieczności dokonania wydatku i akceptuje poniesiony koszt).
Wydatek niezbędny to taki, bez którego nie można wykonać zadania służbowego. Musi tu więc istnieć bezpośredni związek – jeśli nie nastąpi płatność za określoną usługę, towar, czynność administracyjną, to pracownikowi nie uda się zrealizować zadania służbowego.
Przykład
Wejście za opłatą
Pracodawca wysłał pracownika na targi. Niezbędnym kosztem, jaki musi ponieść pracownik, żeby wykonać zadanie służbowe, jest zakup biletu wstępu.
Bez naciągania
Przy określaniu dodatkowych wydatków lub wyrażaniu zgody na rozliczenie już dokonanych pracodawca musi stosować kryteria oceny jego niezbędności. Jeśli bez poniesienia tego wydatku zadanie służbowe może być wykonane, a do tego brak poniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta