Moc miliarda smartfonów
Komórki i tablety stały się tak wydajne, że mogą pomagać w obliczeniach naukowych.
Sieć obliczeniowa o zasięgu globalnym złożona z milionów smartfonów i tabletów może być bardziej skuteczna niż wykorzystująca jedynie tradycyjne komputery. Nad uruchomieniem takiej sieci pracuje zespół pod kierunkiem prof. Davida Andersona z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, tego samego, który przed laty opracował rozwiązania informatyczne dla programu SETI.
Dziś tzw. przetwarzanie rozproszone, gdzie użytkownicy udostępniają moc obliczeniową swych komputerów, stało się ważnym wsparciem wielu projektów z różnych dziedzin nauki. Wzorcem był uruchomiony w 1999 roku projekt SETI@home.
Dziś realizowanych jest wiele projektów naukowych z udziałem wolontariuszy, choćby takich jak poszukiwanie obcych planet na podstawie danych dostarczonych przez Kosmiczny Teleskop Keplera - PlanetHunters.org. Wczoraj informowaliśmy, że odkrywcą jednej z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta