Niezapowiedziana wizyta w firmie możliwa jest tylkot czasami
Organy podatkowe muszą zawiadomić przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Nie muszą tego robić gdy dotyczy ona przychodów z nieujawnionych źródeł
Ustawodawca – w ramach ochrony przedsiębiorcy – nałożył na kontrolujących wiele obowiązków, w tym obowiązek zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli (wyrok WSA w Krakowie z 21 czerwca 2012 r., II SA/Kr 1200/11).
Artykuł 282b § 1 ordynacji podatkowej stanowi bowiem wyraźnie, że organy podatkowe zawiadamiają kontrolowanego (przedsiębiorcę) o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.
Z punktu widzenia kontrolowanego przedsiębiorcy jest to niezmiernie ważne, bowiem umożliwia mu odpowiednie przygotowanie się do kontroli. Dla przykładu podatnik może wyznaczyć pełnomocnika jeszcze przed wszczęciem kontroli podatkowej, czyli od momentu doręczenia takiego zawiadomienia, w celu uzyskania pomocy specjalisty (np. doradcy podatkowego) już od pierwszego kontaktu z organem kontroli podatkowej (wyrok NSA z 23 października 2012 r., I FSK 2153/11).
Może to być niezbędne, ze względu na konieczność dokonywania kontroli z udziałem skarżącego, wymagającej precyzyjnego uzgodnienia godzin przeprowadzenia czynności (wyrok WSA w Gdańsku z 7 sierpnia 2012 r., I SA/Gd 303/12).
Wymogi formalne
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli musi spełniać wymogi formalne, a więc powinno zawierać oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia dokumentu, oznaczenie kontrolowanego przedsiębiorcy, wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli, pouczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta