W kraju pieniądze za sen tylko w nocy
Za nocleg w Polsce krótszy niż sześciogodzinny nie przysługuje ryczałt. Tak samo jest w przypadku, gdy pracownik nie mógł korzystać z wypoczynku w porze nocnej. Te zastrzeżenia nie dotyczą wyjazdu za granicę
Istotnym warunkiem w odniesieniu do ryczałtu noclegowego – ale wyłącznie w delegacjach krajowych – jest to, żeby nocleg trwał co najmniej sześć godzin między 21 a 7 następnego dnia.
Przykład
Między 21 a 7
Pracodawca wysłał podwładnego w delegację krajową. Pracownik jechał pociągiem, który znacznie się spóźnił – dojechał na miejsce o 2, a miał być o 23.30. Nocował u swojej rodziny. Dopiero o 9 miał podjąć (i podjął) wykonywanie pracy. W tej sytuacji trzeba zastosować istotne ograniczenie zawarte w § 8 ust. 4 rozporządzenia o podróżach służbowych.
Ryczałt za nocleg przysługuje przy delegacji krajowej tylko wówczas, gdy nocleg trwał co najmniej sześć godzin między 21 i 7. Faktyczna godzina dojazdu do miejscowości docelowej wyłącza w tym przypadku prawo do ryczałtu.
Przed 7 pracownik nie miał bowiem zapewnionych sześciu godzin na sen. Godzina rozpoczęcia pracy nie ma tu znaczenia – nie można przyjąć, że do wypłaty ryczałtu konieczne jest co najmniej sześć godzin „nocowania", w oderwaniu od narzuconego rozporządzeniem przedziału godzinowego, w jakim te sześć godzin musi przypadać.
Wypłacenie pracownikowi ryczałtu w sytuacji wskazanej w pytaniu oznaczałoby, że otrzymałby on świadczenie nieprzewidziane przez przepisy rozporządzenia, czyli świadczenie niepodlegające zwolnieniu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta