Gdy odpisów dokonuje dzierżawca
Brak informacji o wartości, która podlega amortyzacji, nie oznacza, że nie można ustalić zobowiązania w podatku od nieruchomości. Organ może w tym przypadku skorzystać z opinii biegłego
Można spotkać się z poglądem, jakoby nie było możliwe opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli wzniesionej przez dzierżawcę na użytkowanym przez niego gruncie ze względu na to, że właściciel gruntu (podatnik) nie posiada u siebie wartości amortyzacyjnej.
Głównym, a w zasadzie jedynym argumentem przemawiającym za taką wykładnią jest to, że podatnik nie ma dostępu do ewidencji środków trwałych dzierżawcy, a przez to nie może ustalić podstawy opodatkowania. Na tej podstawie formułuje się twierdzenie, że tego rodzaju budowle nie podlegają opodatkowaniu. Jest to interpretacja przepisu regulującego podstawę opodatkowania w taki sposób, że w jej wyniku następuje wyłączenie z opodatkowania budowli, które podlegają podatkowi na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Przepisy są kompletne
Mimo tego, że problematyka ustalania podstawy opodatkowania budowli dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest niewątpliwie skomplikowana, nie sposób się jednak zgodzić z tą tezą. Jak się bowiem okazuje, ustawodawca, chociaż nie we wszystkich sferach jego działalności to mu się udaje, w zakresie ustalania podstawy opodatkowania budowli stworzył regulację w zasadzie kompletną.
Zapewnia ona możliwość ustalenia wartości budowli dla celów opodatkowania również w analizowanej sytuacji, a więc wtedy, gdy inny podmiot jest podatnikiem, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta