Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie
Od początku roku firmy sprzedające lub kupujące towary w ramach transakcji z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej nie muszą wykazywać zaliczek w deklaracji
Na podstawie ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się niektóre przepisy ustawy o VAT. Nowelizacja objęła m.in. obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie oraz nabyciu towarów.
W poprzednim stanie prawnym
Zgodnie z poprzednim brzmieniem art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (dalej: WDT) obowiązek podatkowy powstawał 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Natomiast w przypadku gdy przed upływem tego terminu, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy należało wykazać w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę.
Przykład
UBIEGŁOROCZNE ROZLICZENIE
Firma A dokonała 10 września 2012 r. wewnątrzwspólnotowej dostawy sprzętu AGD do kontrahenta z Niemiec. W tym samym dniu wystawiła fakturę potwierdzającą dostawę. Wobec tego obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury. Firma powinna ująć transakcję w rozliczeniu za wrzesień 2012 r.
Do opodatkowania zaliczek otrzymanych z tytułu unijnej dostawy towarów, w „starym stanie prawnym" podatnik mógł natomiast stosować art. 20 ust. 3 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, jeżeli przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta