Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna księga podatkowa dla dwóch szkół

28 maja 2013 | Dobra Firma | Wiesława Moczydłowska

Dowody, na podstawie których są dokonywane zapisy w ewidencji, muszą znajdować się wraz z nią w miejscu wykonywania działalności lub w siedzibie podatnika. Tylko w przypadku przedsiębiorstw wielozakładowych księgi muszą być w każdym zakładzie

- W jaki sposób osoba fizyczna prowadząca dwie niepubliczne szkoły, znajdujące się pod tym samym adresem i mające wspólny sekretariat, lecz posiadające odrębne nr REGON, powinna prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Podatnikiem podatku dochodowego jest m.in. osoba fizyczna, natomiast przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest jej dochód. Zatem w opisanej sytuacji osoba fizyczna traktowana jest w rozumieniu ustawy o PIT jako podatnik, tj. podmiot podlegający obowiązkowi podatkowemu. Przymiotu takiego pozbawione są same szkoły, za pośrednictwem których podatnik będący osobą fizyczną prowadzi własną działalność gospodarczą.

Osoby fizyczne osiągające dochody z prowadzenia niepublicznych szkół w rozumieniu przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty są podatnikami podatku dochodowego, który opłacają na podstawie przepisów ustawy o PIT....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament