Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak należy ewidencjonować różnice kursowe

28 maja 2013 | Dobra Firma | Kamil Sikora

Inny kurs z dnia sprzedaży, a inny w momencie zapłaty za nią ma wpływ na przychody i koszty przedsiębiorcy. Skutki tych zmian wprowadza się do księgi na podstawie dowodu wewnętrznego

- Po raz pierwszy moja firma sprzedała towar zagranicznemu odbiorcy. Kwotę przychodu z faktury wyrażoną w euro przeliczyliśmy według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, czyli dzień wystawienia faktury. Wartość sprzedaży zaksięgowaliśmy w kolumnie 7 pkpir. Czy i w jaki sposób powinniśmy skorygować tak ustaloną wartość przychodu ze sprzedaży, jeżeli od naszego klienta wpłynie większa lub mniejsza kwota zapłaty niż wartość należności, bo inny będzie kurs euro? – pyta czytelnik.

Kwota przychodu „zmieni się" w dniu otrzymania zapłaty, po obliczeniu tzw. różnic kursowych. Wartości samej sprzedaży nie trzeba jednak korygować. Jeżeli powstaną dodatnie różnice kursowe, to należy wpisać w kolumnie 8 pkpir „Pozostałe przychody". Jeżeli natomiast będą to ujemne różnice kursowe, to trzeba je będzie wykazać w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki".

Przychody w walutach obcych przeliczane są na złote według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament