Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwestie, o których przepisy milczą

28 maja 2013 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Omawiane rozporządzenie nie wyczerpuje tematyki wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz finansowego ekwiwalentu z tego tytułu. Aby przedstawić całokształt problematyki, należy odnieść się do pozostałych wątków.

- Świadczenia ustalane podobnie

Wiele innych należności ze stosunku pracy oblicza się identycznie albo bardzo podobnie jak wynagrodzenie bądź ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Różnica między nimi jest taka, że rodzaje wynagrodzeń związane z istniejącym stosunkiem pracy ustala się jak wynagrodzenie za wypoczynek, a wynikające bądź należne z racji zakończenia zatrudnienia – jak pieniężny ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

- Po ustaniu zatrudnienia

W momencie śmierci podwładnego jego stosunek pracy ulega wygaśnięciu. Wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, których szef nie zdążył mu wypłacić, przekształcają się w prawa majątkowe ze stosunku pracy (art. 631 k.p.). Te prawa nie wchodzą jednak od razu do spadku po zmarłym, lecz zakład musi je wypłacić w równych częściach jego małżonkowi i innym członkom rodziny spełniającym warunki do nabycia renty rodzinnej w rozumieniu ustawy emerytalnej.

Pracodawca powinien wypłacić te kwoty niezwłocznie, bez czekania na decyzję ZUS o przyznaniu renty rodzinnej. Małżonek zmarłego pracownika otrzymuje swoją część praw majątkowych z tytułu jego śmierci bez względu na to, czy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament