Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsolidacja giełd coraz bliżej

28 maja 2013 | Ekonomia | Przemysław Tychmanowicz jam
Warszawski parkiet już od kilku lat jest największym rynkiem w naszej części Europy.
źródło: Rzeczpospolita
Warszawski parkiet już od kilku lat jest największym rynkiem w naszej części Europy.

Współpraca z Pragą, a może Wiedniem? Jaką drogę obierze Warszawa? Dyskusja na temat łączenia giełd w regionie nabiera rumieńców.

Zwolenników konsolidacji giełd nie brakuje. Odwiedzający w ubiegłym tygodniu Polskę prezydent Czech Milosz Zeman poinformował, że chciałby połączenia warszawskiej GPW z giełdą praską.

Pobożne życzenie

– Pragnę państwu zaproponować połączenie tych giełd, tak aby stworzyć – z siedzibą w Warszawie – jedną środkowoeuropejską giełdę, która będzie silniejszym graczem przeciwko innym czy konkurentem dla innych giełd. Widzimy dynamiczny rozwój warszawskiej giełdy. Widzimy także, że menedżerowie praskiej giełdy nie mają takich kompetencji, żeby przyciągać na nią nowe spółki – powiedział Zeman.

756 mld zł wynosi wartość wszystkich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Marzenia prezydenta Czech dziś wydają się mało realne. Przede wszystkim niemal wszystkie akcje giełdy praskiej są w posiadaniu zbudowanego wokół Wiener Boerse holdingu CEE Stock Exchange Group (CEESEG). W jego skład wchodzą również giełdy w Budapeszcie i Lublanie. Co więcej, zdaniem analityków giełda czeska ma nam niewiele do zaoferowania. Kapitalizacja tamtejszego rynku wynosi około 24 mld euro. W przypadku GPW jest to ponad 125 mld euro. Obroty na rynku czeskim wyniosły w ubiegłym roku 10 mld euro. W Warszawie były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament