Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chińczycy wesprą grupę PBG w Jaworznie

28 maja 2013 | Ekonomia | Anna Koper JP
Jerzy Wiśniewski, największy akcjonariusz PBG
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Jerzy Wiśniewski, największy akcjonariusz PBG

Chińska firma North China Power Engineering (NCPE) zaangażuje się w realizację wartej 4,4 mld zł inwestycji w należącej do Tauronu Elektrowni Jaworzno III.

Za projekt odpowiada konsorcjum Mostostalu Warszawa i Rafako. Raciborska spółka podpisała jednak z NCPE umowę, która zakłada wspólną realizację prac przypadających w tej inwestycji Rafako.

Jerzy Wiśniewski, największy akcjonariusz PBG, które kontroluje 61,01 proc. kapitału Rafako, tłumaczy, że po złożeniu przez PBG wniosku o upadłość nie mogła ona liczyć na gwarancje bankowe. Wiedział też, że przy słabym właścicielu słabło będzie Rafako. – Uznałem, że skoro nie możemy zwiększać zabezpieczeń spółek wchodzących w skład grupy, to może uda się pozyskać zabezpieczenia realizacji kontraktów dla konsorcjów, w których się znajdujemy. Negocjacje zacząłem prowadzić osiem miesięcy temu – mówi „Rz". – Rozmawiałem z około dziesięcioma firmami z różnych krajów, od Korei przez Chiny po Europę Zachodnią. Uznałem, że jeśli konsorcjum wzmocni się przez nowego partnera, to wypadnie lepiej przed bankami, dzięki czemu będzie mogło zrealizować inwestycję – dodaje.

Podkreśla, że umowa z Chińczykami poprawia standing finansowy konsorcjum w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament