Daniny trzeba też odprowadzić od darowanej sumy
Kwota pożyczki umorzonej byłemu pracownikowi z pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Potwierdził to lubelski oddział ZUS w decyzji 1399/2012 z 7 stycznia 2013 r.
Na podstawie art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447) wnioskodawca zwrócił się do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji. We wniosku wskazał, że choć przed datą rozwiązania z podwładnym stosunku pracy utracił status zakładu pracy chronionej (zpchr) w rozumieniu przepisów, to dalej funkcjonuje u niego zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
W związku z rozwiązaniem przez wnioskodawcę angażu z niepełnosprawnym udzielono mu pożyczki z funduszu, którą mu następnie firma umorzyła. Pieniądze przeznaczył na adaptację mieszkania, aby przystosować je do potrzeb swojej niepełnosprawności wynikającej z długotrwałej nieuleczalnej choroby. Wnioskodawca potwierdził też, że umorzona pożyczka ma wyłącznie źródło w stosunku pracy, jaki łączył go z byłym pracownikiem.
W tej sytuacji – jego zdaniem – nie ma obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta