Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Superścieżka miarkowania komornika

28 maja 2013 | Prawo | Marek Domagalski

Sądy mogą zmniejszać wysokość opłaty egzekucyjnej 
z korzyścią dla dłużnika, i to bez jego skutecznego wniosku.

Opłaty egzekucyjne mogą być zmniejszone na wniosek dłużnika. Okazuje się, że sądy w trybie nadzoru nad komornikami także mogą je obniżać. Nawet jeśli dłużnik spóźnił się z wnioskiem. Ta praktyka może się upowszechnić, co byłoby korzystne dla dłużników.

Z wnioskiem czy bez

Komornik ściągał z majątku dłużniczki (z dwóch jej nieruchomości) ok. 300 tys. zł. Domagała się ona obniżenia opłaty komorniczej, która wynosi 15 proc. egzekwowanej sumy. Sądy prawomocnie ustaliły jednak, że jej wniosek był spóźniony, zatem nieskuteczny. Mimo to Sąd Rejonowy w Wejherowie zmniejszył opłatę komorniczą aż sześciokrotnie – z 43 tys. zł do 6,8 tys. zł.

SR uznał, że nakład pracy komornika był znikomy. Zawiadomił on jedynie dłużniczkę o wszczęciu egzekucji, wezwał do zapłaty należności i złożył wnioski o stosowne wzmianki w księgach wieczystych. Po dwóch miesiącach zajął jej emeryturę, wynoszącą 2,6 tys. zł. Wtedy dłużniczka sama...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament