Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy lata na walkę o akcje pracownicze

28 maja 2013 | Prawo i praktyka | Izabela Zawacka
 Izabela Zawacka
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Zawacka

Roszczenie o odszkodowanie od pracodawcy z tytułu utraty prawa do nieodpłatnego nabycia papierów wartościowych ulega przedawnieniu na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy, a nie na podstawie art. 118 k.c. w związku z art. 471 k.c.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale wydanej 21 listopada 2012 r. w składzie 7 sędziów w sprawie o sygn. akt I PZP 1/12.

Pracownik pozwał pracodawcę o odszkodowanie z tytułu zaniżenia liczby akcji, które należały mu się na podstawie ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i rozporządzenia ministra Skarbu Państwa z 3 kwietnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników (DzU nr 33, poz. 200). Wniósł także o odszkodowanie z tytułu niewypłaconej od tych akcji dywidendy.

Pozwany pracodawca został utworzony na skutek przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów w R. w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Zbycie akcji odbywało się w grupach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament