Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Geniusz gra jazz od nowa

28 maja 2013 | Kultura | Marek Dusza
Keith Jarrett (z przodu), za nim Gary Peacock i Jack DeJohnette
autor zdjęcia: Daniele Yohannes
źródło: ECM RECORDS
Keith Jarrett (z przodu), za nim Gary Peacock i Jack DeJohnette
Keith Jarrett,  Gary Peacock, Jack DeJohnette
źródło: Rzeczpospolita
Keith Jarrett, Gary Peacock, Jack DeJohnette "Somewhere" ECM/Universal, 2013

Znakomity album „Everywhere" tria Keitha Jarretta stawia ekscentrycznego pianistę na szczycie jazzowych osiągnięć wszech czasów.

Ktoś może uznać, że Jarrett wspiął się na szczyt już w styczniu 1975 r. solowym recitalem w Operze Kolońskiej. Ale legendarny album „The Köln Concert" wydany przez ECM Records dał mu przede wszystkim popularność. Nakład przekroczył 3,5 mln egzemplarzy i w jazzie ustępuje tylko „Kind of Blue" Milesa Davisa.

Chociaż nagrania tria pianisty są sygnowane także nazwiskami kontrabasisty Gary'ego Peacocka i perkusisty Jacka DeJohnette'a, mózgiem zespołu pozostaje Keith Jarrett. Od niego wychodzą pomysły na interpretacje standardów, które upodobał sobie jako tworzywo do wytyczania nowych ścieżek w jazzie.

Słuch absolutny

Jarrett jest wirtuozem i erudytą. Uczył się grać na fortepianie od trzeciego roku życia. Ma słuch absolutny i wybitny talent, co pomogło mu opanować technikę i kompozycję w ekspresowym tempie. Pierwszy recital z repertuarem klasycznym dał, mając siedem lat. Jako nastolatek interesował się jazzem, jego idolami byli Dave Brubeck i Bill Evans. W 1963 r. miał szansę na wyjazd do Paryża, żeby uczyć się u słynnej Nadii Boulanger, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament