Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Luka w przepisach o sprzedaży starych nieruchomości

28 maja 2013 | Dobra Firma | Paweł Rochowicz

Fiskus ma dowolność w ustalaniu kosztów przy zbyciu przedwojennych budynków

Gdy przedsiębiorca sprzedaje nieruchomość, powinien przyznać się władzom skarbowym do dochodu z tego tytułu. Podatek od takiego dochodu oblicza się z uwzględnieniem kosztów nabycia takiej nieruchomości. Sprawa jest dość prosta, gdy sprzedawana nieruchomość była w rękach podatnika niedługo. Wtedy rzut oka w odpowiedni akt notarialny i fakturę zakupu w zasadzie jest wystarczający.

Gorzej bywa z nieruchomościami starymi, zwłaszcza tymi, które zostały nabyte dawno, jeszcze przed przemianami ustrojowymi w 1989 roku. W takiej sytuacji nie sposób dokładnie określić ceny nabycia.

Biorąc pod uwagę inflację i kompletną zmianę realiów ekonomicznych, nominalna wartość niegdysiejszego zakupu może być zupełnie niemiarodajna. Można nawet podejmować próby przeliczania wartości nieruchomości jako wielokrotność np. ceny uncji złota z daty zakupu, ale to również nie musi prowadzić do dobrych efektów.

Wiekowy obiekt, dzisiejsza cena

Pewnym wyjściem, przynajmniej dla podatników PIT, jest art. 22g ust. 8 ustawy o tym podatku. Według niego, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament