Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polisa zapobiegnie wydatkom firmy na likwidację szkód w przyrodzie

28 maja 2013 | Prawo i praktyka | Regina Skibińska
Wojciech Hartung członek zarządu STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi sp. z o.o.
źródło: Rzeczpospolita
Wojciech Hartung członek zarządu STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi sp. z o.o.
Paweł Holnicki-Szulc dyrektor regionalny, CEE & Mediterranean, AIG
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Holnicki-Szulc dyrektor regionalny, CEE & Mediterranean, AIG

Przedsiębiorca odpowiedzialny za zanieczyszczenie lub zniszczenie środowiska musi zapłacić za działania niezbędne do przywrócenia go do stanu sprzed degradacji

Stale zmieniają się wymogi prawne związane z ochroną środowiska. W Unii wprowadzane są np. nowe koncepcje związane z ochroną różnorodności biologicznej oraz restrykcyjne wymogi dotyczące zalecanych działań naprawczych. Dla wielu firm, nawet tych, które nie zmieniły zakresu swojej działalności, oznacza to faktycznie wzrost poziomu odpowiedzialności środowiskowej.

W Polsce kluczowe regulacje dotyczące tego obszaru to m.in. ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (DzU nr 75, poz. 493 ze zm.) dostosowana do dyrektywy 2004/35/WE Parlamentu i Rady Europejskiej z 21 kwietnia 2004 r., której nadrzędnym celem jest przywrócenie środowisku równowagi po spowodowanej szkodzie. Jest też: ustawa z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU nr 25, poz. 150 ze zm.) i ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21), która nakłada na firmy m.in. obowiązek posiadania zabezpieczeń finansowych na wypadek szkód w środowisku.

Polisy środowiskowe są także obligatoryjne dla specyficznych, szczególnie newralgicznych sektorów – stanowią np. wymaganą formę zabezpieczenia realizacji inwestycji budowlanych.

Za zmianami w prawie postępuje aktywność organów nadzoru środowiskowego oraz świadomość odpowiedzialności biznesowej. W ciągu 5 ostatnich lat do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska złożono 520...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9547

Wydanie: 9547

Spis treści
Zamów abonament