Polisa zapobiegnie wydatkom firmy na likwidację szkód w przyrodzie
Przedsiębiorca odpowiedzialny za zanieczyszczenie lub zniszczenie środowiska musi zapłacić za działania niezbędne do przywrócenia go do stanu sprzed degradacji
Stale zmieniają się wymogi prawne związane z ochroną środowiska. W Unii wprowadzane są np. nowe koncepcje związane z ochroną różnorodności biologicznej oraz restrykcyjne wymogi dotyczące zalecanych działań naprawczych. Dla wielu firm, nawet tych, które nie zmieniły zakresu swojej działalności, oznacza to faktycznie wzrost poziomu odpowiedzialności środowiskowej.
W Polsce kluczowe regulacje dotyczące tego obszaru to m.in. ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (DzU nr 75, poz. 493 ze zm.) dostosowana do dyrektywy 2004/35/WE Parlamentu i Rady Europejskiej z 21 kwietnia 2004 r., której nadrzędnym celem jest przywrócenie środowisku równowagi po spowodowanej szkodzie. Jest też: ustawa z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU nr 25, poz. 150 ze zm.) i ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21), która nakłada na firmy m.in. obowiązek posiadania zabezpieczeń finansowych na wypadek szkód w środowisku.
Polisy środowiskowe są także obligatoryjne dla specyficznych, szczególnie newralgicznych sektorów – stanowią np. wymaganą formę zabezpieczenia realizacji inwestycji budowlanych.
Za zmianami w prawie postępuje aktywność organów nadzoru środowiskowego oraz świadomość odpowiedzialności biznesowej. W ciągu 5 ostatnich lat do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska złożono 520...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta