Nieważne przerwy, ważny łączny staż
Nawet jeśli po pewnym czasie podwładny wraca do poprzedniej firmy, to licząc okres wypowiedzenia jego umowy bezterminowej, uwzględnia się wszystkie przepracowane w niej miesiące i lata.
Kodeks pracy uzależnia niektóre uprawnienia pracownika, w tym m.in. długość okresu wypowiedzenia od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W żadnym miejscu nie rozstrzyga jednak, czy pod pojęciem „okres zatrudnienia" należy rozumieć wyłącznie nieprzerwany czas zaangażowania u obecnego pracodawcy, czy może łączny przepracowany u niego, niezależnie od ilości zawartych z nim umów o pracę oraz przerw między nimi.
Skąd to wynika
Odpowiedź na to pytanie będzie istotna m.in., gdy podwładny powróci do pracodawcy po przerwie, w czasie której np. był zatrudniony gdzie indziej. Wbrew pozorom, wskutek dynamicznego rynku pracy, takie sytuacje nie są rzadkie.
Zgodnie art. 36 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyjątkowo, pracownikowi wlicza się okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta