Przed pomostówką nie wolno zwolnić
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Warunkiem jest to, aby dalszy okres zatrudnienia umożliwiał uzyskanie tego świadczenia.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2012 r. (I PK 145/12).
W tej sprawie sąd rejonowy oddalił powództwo pracownika o przywrócenie do pracy i o zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy lub odszkodowania z tytułu wypowiedzenia umowy dokonanego z naruszeniem przepisów. Od powyższego rozstrzygnięcia zwolniony wniósł apelację. Zakwestionował ustalenia i rozstrzygnięcie sądu rozpoznającego sprawę w I instancji i wskazał, że w okresie złożenia mu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę był objęty ochroną przewidzianą w art. 39 k.p. Na skutek złożonej apelacji sprawa trafiła do ponownego rozpoznania do sądu rejonowego.
W dniu rozwiązania stosunku pracy pracownik miał skończone 58 lat i spełniał wszystkie przesłanki, aby w momencie ukończenia 60 lat nabył prawo do emerytury pomostowej na podstawie art. 24 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna) oraz art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta