Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki za wykonawcę liczymy jak za pracownika

18 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Mirosław Łabanowski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

Decydując się na outsourcing usług, trzeba mieć na względzie, że takie rozwiązanie może się okazać droższe niż wykonanie tych czynności przez osoby zatrudnione w zakładzie na umowę o pracę. Oszczędność na składkach z umowy cywilnoprawnej będzie pozorna, gdy zadania na jej podstawie świadczy dla swojego pracodawcy jego pracownik.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. Definicję pracownika na gruncie ubezpieczeń społecznych zawiera art. 8 ustawy o sus.

Za pracownika uważa się nie tylko osobę pozostającą w stosunku pracy. Za pracownika uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli:

- zawarła ją z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub

- w ramach takiego kontraktu wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy.

Przepis ten rozszerza zatem pojęcie pracownika do celów ubezpieczeń społecznych poza sferę stosunku pracy. Rozszerzenie to dotyczy dwóch sytuacji.

Pierwszą jest wykonywanie zadań na podstawie jednej z wymienionych umów prawa cywilnego przez osobę, która ją zawarła z własnym pracodawcą. Może to wystąpić w dwóch wariantach – gdy podwładny po prostu podpisze dodatkowy kontrakt cywilny z pracodawcą lub jeśli zawrze go jako przedsiębiorca i będzie wykonywał w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9564

Wydanie: 9564

Spis treści
Zamów abonament