Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak postawić budynek hurtowni bliżej działki sąsiada

18 czerwca 2013 | Prawo i praktyka

Przedsiębiorca może budować obiekty swojej firmy z naruszeniem przepisów techniczno-budowlanych. Musi jednak mieć na to akceptację samego ministra transportu i budownictwa.

Renata Krupa-Dąbrowska

Czy można postawić budynek w granicy ze ścianą z otworami okiennymi? Co do zasady nie. Prawo budowlane oraz rozporządzenia do tego prawa nakazują budować ściśle według zasad warunków techniczno-budowlanych. Nie pozwalają one na tego typu usytuowanie budynku. Życie jest jednak znacznie bogatsze od przepisów. Dlatego można uzyskać od nich odstępstwo.

Z wnioskiem do starosty

Kwestie te reguluje art. 9 prawa budowlanego.  Zgodnie z nim, inwestor może budować z naruszeniem przepisów techniczno-budowlanych, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. To co planuje nie może:

- powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia,

- jeśli chodzi o obiekty użyteczności publicznej i mieszkaniowe budownictwo wielorodzinne  nie może ograniczać dostępu osób niepełnosprawnych,

- powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu śro dowiska (po spełnieniu określonych warunków zamiennych).

O zgodę na odstępstwo można starać się tylko w przypadku inwestycji, których realizacja  poprzedzona jest wydaniem pozwolenia na budowę. Szansy na jej uzyskanie nie mają inwestorzy, którzy muszą tylko zgłosić zamiar wykonania robót budowlanych.

Na odstępstwo trzeba mieć jednak zgodę starosty lub prezydenta miasta na prawach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9564

Wydanie: 9564

Spis treści
Zamów abonament