Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrowolność musi być autentyczna

18 czerwca 2013 | Ekonomia | Ryszard Petru
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

Dobrowolność wyboru między OFE i ZUS-em powinna działać w obie strony – pisze przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner PwC.

System emerytalny z podziałem na kapitałowy i repartycyjny stworzony został celowo. Po to mianowicie, aby rozłożyć ryzyko na dwa różne źródła przyszłego zabezpieczenia emerytalnego i aby już od 1999 roku zacząć odkładać realne pieniądze na przyszłe wypłaty świadczeń, finansując ubytek z tego tytułu wpływami z prywatyzacji. Dobrowolność wyboru między OFE i ZUS-em jest więc zaprzeczeniem bezpieczeństwa systemu. Niemniej jednak jeśli taka będzie decyzja większości parlamentarnej, to trzeba zdefiniować, na czym polega autentyczna dobrowolność, i przestrzec przed rozwiązaniami skrajnie nieefektywnymi.

Zacząć by należało od definicji dobrowolności. Jak dobrowolność to w obie strony – nie tylko z OFE do ZUS-u, ale również z ZUS-u do OFE. Jak się można domyślać, takie rozwiązanie nie zostanie zaproponowane, ze względu na koszty budżetowe, bo różnica pomiędzy tymi wariantami jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9564

Wydanie: 9564

Spis treści
Zamów abonament