Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawowe kwoty do waloryzacji

18 czerwca 2013 | Dobra Firma
źródło: Rzeczpospolita

Wpisane do przepisów podatkowych sztywne progi kwotowe mają już kilkanaście lat i warto by je podnieść.

Paweł Rochowicz

W czasach gospodarki centralnie planowanej rządzącym wydawało się, że ceny powinny być stałe, a inflacja to zjawisko z innego świata. Dlatego właśnie w tamtych czasach zdarzało się, że ceny umieszczano na różnych towarach na stałe. Tłoczono je nawet na PRL-owskich metalowych sztućcach kuchennych. Podobno kiedyś radziecki przywódca Nikita Chruszczow obiecał mieszkańcom Moskwy, że korzystanie z metra w ich mieście już na wieki wieków będzie kosztowało pięć kopiejek. Gdy zaś władze próbowały podwyższać ceny – wybuchały strajki.

Zabytkowe stawki

Czasy się jednak zmieniły i w otaczającej nas dziś rzeczywistości ceny określane na stałe są rzadkością. Rozmaite regulacje dotyczące świadczeń społecznych, stawek odsetek itp. też na ogół nie są ustalane sztywno, ale odnoszone np. do wskaźników inflacji czy stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim. Może i niektórym tęskno do czasów stabilności cen, ale odniesienie różnych obowiązków czy uprawnień obywateli do zmieniających się realiów ekonomicznych wydaje się bardziej sprawiedliwe.

Jednak każdy księgowy, nawet w małej firmie, bez trudu wskaże miejsce, w którym unosi się duch radzieckiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9564

Wydanie: 9564

Spis treści
Zamów abonament