Górnictwo skazane jest na kompromis
Kopalnie są swoistym poligonem doświadczalnym dla polskich producentów maszyn górniczych. Jednak ci ostatni muszą również stawiać na eksport, który powinien być wspierany.
W tym roku nadzorujący branżę górniczą wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński nakazał kopalniom ścięcie kosztów pozapłacowych o 5 proc. Nietrudno się domyślić, że odbije się to na niższym budżecie inwestycyjnym, co odczują producenci maszyn. Jak układa się współpraca obu stron?
Mówią „sprawdzam"
– Trwają testy naszego Mikrusa, kompleksu do eksploatacji cienkich pokładów w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (ruch Jas-Mos). W 2009 r. podpisaliśmy z Jastrzębską Spółką Węglową list intencyjny w tej sprawie. To ostatnie próby urządzenia i ostatnie poprawki, bo uwzględniamy uwagi drugiej strony. Gdyby nie nasze górnictwo, byłoby nam trudniej – powiedział Józef Wolski, p.o. prezesa Kopeksu.
– Kopalnie nie mogą być poligonem doświadczalnym dla producentów maszyn, bo firmy węglowe są spółkami prawa handlowego i są rozliczane z wyników. A każdy przestój ścian, także w ramach testu prototypu, to słabszy wynik. Jednak z drugiej strony gdzie producenci mają sprawdzić swój sprzęt? – mówił Zbigniew Pluta, zastępca dyrektora biura produkcji JSW. – W Jas-Mosie udostępniliśmy parcelę, która normalnie nie byłaby eksploatowana. Przychody z węgla z tej ściany pokrywają koszty jej uzbrojenia i wyzbrojenia. Dla Kopeksu to realne warunki testowe, a nie laboratoryjne. A dla nas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta