Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stary Kontynent tnie moce

18 czerwca 2013 | Ekonomia | Andrzej Michalski-Stępkowski
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Właściciel Huty Częstochowa postawił sprawę jasno: nie chce już dokładać do wytapiania stali w naszym kraju. Woli ją sprowadzać ze swoich zakładów na Ukrainie. Trudno o bardziej dobitny przykład tego, w jak ciężkiej sytuacji znalazło się polskie, ale też całe europejskie hutnictwo.

W 2007 roku, kiedy globalna gospodarka była u szczytu hossy, przemysł na Starym Kontynencie zużywał rocznie ok. 180 mln ton stali. Dziś jest to ok. 40 mln ton mniej. Jedna trzecia mocy zainstalowanych w Europie pieców hutniczych jest niewykorzystywana i w najbliższym czasie nic się pod tym względem nie zmieni.

Nie dziwi więc stanowisko władz koncernu ISD, który kontroluje częstochowską hutę. O kłopotach swojego polskiego zakładu poinformowali oni pod koniec kwietnia. Zasugerowali, że aby mógł on przetrwać, należy zwolnić połowę załogi, czyli ok. 1,5 tys. osób. ISD chce kontynuować działalność w Polsce, ale w ograniczonym zakresie – ma tu zamiar jedynie przetwarzać stal, którą przywozić będzie z hut za wschodnią granicą.

Tego typu strategia potwierdza tezę, jaką przedstawiciele branży postawili podczas dyskusji zorganizowanej w trakcie ostatniej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Przekonywali oni, że jesteśmy świadkami głębokich zmian w europejskim hutnictwie. Moce produkcyjne zachowają tylko te kraje, które będą w stanie konkurować na globalnym rynku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9564

Wydanie: 9564

Spis treści
Zamów abonament