Jak rozliczać towary przeznaczone na prezenty
Podatnicy nabywający produkty i wyroby w celu ich nieodpłatnego przekazania zastanawiają się często, czy przysługuje im prawo do odliczania podatku naliczonego. W grę wchodzą dwa sposoby postępowania.
Prawo do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego przysługuje podatnikom VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jednocześnie jednym z warunków opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów jest to, aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Zestawienie tych przepisów powoduje pytanie, czy podatnikom przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania (np. pracownikom, kontrahentom, potencjalnym klientom).
Według mnie – biorąc po uwagę orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące możliwości alokowania nabywanych dóbr do działalności opodatkowanej lub pozostającej poza zakresem zastosowania wspólnego systemu podatku (zob. przykładowo wyrok z 6 maja 1992 r., C-20/91, czy wyrok z 8 marca 2001 r., C-415/98) – podatnicy mają wybór między uznaniem, że przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów celem ich nieodpłatnego przekazania, a uznaniem, że prawo takie im nie przysługuje (podobne stanowisko zajął Adam Bartosiewicz w opublikowanym 12 września 2011 r. na łamach „Rzeczpospolitej" artykule „Nie wiadomo, jak rozliczyć VAT przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta