Najbogatsi twórcy dopłacą podatek
PIT | Podatnicy korzystający z praw autorskich uiszczają daninę od połowy przychodów, ponieważ rozliczają 50-proc. koszty. Najlepiej zarabiający muszą jednak pamiętać, że nie uwzględnią kwoty wyższej niż 42 764 zł.
Taki limit obowiązuje od 1 stycznia 2013 r. Osoby osiągające przychody od kilku podmiotów mogą się jednak przekonać o jego praktycznych skutkach dopiero wtedy, gdy po wypełnieniu zeznania za ten rok wyjdzie im dopłata podatku w wysokości kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.
Jak było do końca 2012 r.
1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzająca limit kosztów uzyskania przychodów dla osób wykonujących prace twórcze (art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o PIT). Do końca 2012 r. osoba przenosząca własność lub wykorzystująca utwory objęte prawem autorskim (także np. wzory zdobnicze, znaki towarowe etc.) mogła korzystać ze zryczałtowanych 50 proc. kosztów uzyskania przychodu z tytułu tego rodzaju pracy bez ograniczeń. W konsekwencji, od wynagrodzenia od umów o dzieło dotyczących wykonania różnego rodzaju utworów (programów telewizyjnych i radiowych, opracowania znaku graficznego, tłumaczeń) podatek płacony był jedynie od połowy uzyskanego przychodu.
Ograniczone zastosowanie
Nowelizacja nie zlikwidowała zupełnie możliwości uwzględniania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, ale znacząco ograniczyła jego zastosowanie (art. 22 ust. 9a ustawy o PIT). Nastąpiło to poprzez wprowadzenie limitu wysokości takich kosztów, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta