To przedsiębiorcy ustalają warunki dostawy
Chociaż dokumenty celne, takie jak zgłoszenia celne lub dokumenty związane z systemem statystycznym każą odwoływać się do określonych reguł dostawy towarów, znanych pod nazwą Incoterms, to ich stosowanie nie jest obowiązkowe.
Międzynarodowe reguły handlowe Incoterms nie są prawem. Należą do tzw. uzansów, czyli spisanych i powszechnie rozpoznawanych zwyczajów handlowych (wydanych przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu). Są także zalecane do stosowania ze względu na wygodę ich użycia oraz możliwość wyeliminowania wielu praktycznych problemów, które mogą pojawić się przy negocjowaniu, a następnie realizacji międzynarodowych kontraktów związanych z dostawą towarów. Jednak w żadnym wypadku ich użycie nie jest obowiązkowe.
To przedsiębiorcy, w zakresie swobody umów, negocjują warunki dostawy. I dlatego mają prawo powołać się na inny zbiór tego typu reguł (Combiterms, RAFTD) albo w umowie samodzielnie zapisać wszystkie obowiązki i uprawnienia stron, tj. sprzedającego i kupującego, a związane z przewozem towaru, kwestią przejścia ryzyka, ubezpieczenia, uzyskiwania dokumentów eksportowych lub importowych itd....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta