Co robić, gdy pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego
Przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Może jednak przerwać płatną przerwę w zatrudnieniu, jeśli udowodni, że pracownik nadużywa swych uprawnień.
Możliwości kontroli pracowników na zwolnieniu lekarskim zależą m.in. od wieku pracownika i okresu jego nieobecności w pracy. Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego lub 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia to pracodawca, a nie ZUS wypłaca choremu świadczenie z własnej kieszeni. Zgodnie z tym przepisem jeśli pracodawca udowodni, że pracownik nie spełniał w tym czasie przesłanek do wypłaty wynagrodzenia chorobowego, to nie ma on także prawa do żądania jakichkolwiek pieniędzy od pracodawcy.
Po upływie tego okresu obowiązek wypłaty zasiłku dla chorego pracownika przechodzi na ZUS.
Krok 1. Ustal, czy możesz kontrolować
Uprawnienia do kontroli zależą od wielkości pracodawcy. Najmniejsze firmy – zatrudniające do 20 osób, same nie mogą kontrolować pracowników. Muszą o niepożądanych zachowaniach zatrudnionych zawiadomić najbliższy oddział ZUS. Wówczas to lekarze orzecznicy i kontrolerzy ZUS przejmują na siebie to zadanie.
Firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników (zgodnie z art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) mają obowiązek ustalać prawo do tych zasiłków i ich wysokość oraz wypłacać te świadczenia. Taki pracodawca także sam przeprowadza kontrolę zatrudnionego, który dostarczył zwolnienie lekarskie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta