Chory zastępca też jest chroniony przed zwolnieniem
Okres wymówienia umowy zawieranej na czas trwania nieobecności innego pracownika wynosi 3 dni robocze. Strony mogą jednak zmodyfikować współpracę i dłużej związać się umową, którą wolno wcześniej rozwiązać za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.
- Zatrudniamy kobietę na zastępstwo, która teraz jest w ciąży. Nie jest chroniona tak jak w przypadku innych umów przed zwolnieniem wręczanym przez pracodawcę. Szef może ją więc pożegnać, gdy dowiedział się o dziecku. Okres wypowiedzenia to tylko 3 dni robocze. Ale zastępczyni w ciąży poszła na zwolnienie lekarskie, które jest pewną formą ochrony i gwarantuje pieniądze (zasiłek chorobowy). Czy i jak możemy teraz tę osobę zwolnić? – pyta czytelniczka.
Nie ma takiej możliwości, aby zwolnić etatowca (nawet zaangażowanego na umowę na zastępstwo) w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Przy nim działa zasada określona w art. 41 k.p. Zakazuje ona szefowi wypowiadania angażu w czasie urlopu pracownika, a także w trakcie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. A taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta