Dobre kontakty wesprą karierę
KADRY | W nawale codziennych obowiązków nie można zapominać o nawiązywaniu i budowaniu sieci kontaktów. Okazują się one szczególnie cenne przy szukaniu nowej pracy. W tych okolicznościach trudno nadrobić stracony czas.
Gdy Grzegorz Turniak, prezes BNI Polska (polskiego oddziału największej w świecie organizacji rekomendacji biznesowych) dostaje na portalu LinkedIn zaproszenie od dawno niewidzianego znajomego menedżera, domyśla się, że wkrótce może się spodziewać prośby o pomoc w poszukiwaniu pracy.
Ze swego wieloletniego doświadczenia w networkingu wie, że sporo osób, a zwłaszcza menedżerów, zabiera się do rozwijania sieci kontaktów dopiero po utracie pracy, gdy nie mogą się doczekać odzewu na oferty rozsyłane do headhunterów. Szukając nowego zajęcia, desperacko starają się więc odnowić dawne znajomości. W ślad za zaproszeniem na LinkedIn wysyłają maile, potem dzwonią, zapraszając na kawę, albo od razu pytając rozmówców, czy nie słyszeli o jakiejś ciekawej ofercie.
Trzy poziomy sieci
Artur Skiba, prezes firmy rekrutacyjnej Antal International, ocenia, że choć polscy menedżerowie i specjaliści są coraz bardziej świadomi znaczenia networkingu w rozwoju kariery, to nadal zdecydowana większość z nich na poważnie zaczyna budować takie relacje (również z headhunterami) dopiero w momencie decyzji o zmianie pracy. Tymczasem networking to proces długofalowy i bazujący na zaufaniu – Jeśli mam kogoś zarekomendować, muszę być pewien jego profesjonalizmu. Gdy pracownik już stracił pracę, to niestety...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta