Listy zastawne ważne dla gospodarki
Finanse | Jest szansa na zmiany prawne, które odblokują rynek i ułatwią funkcjonowanie bankom hipotecznym.
Monika Sajewicz
Listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne mogą być rozwiązaniem problemu luki płynnościowej. Potrzebne jest jednak usunięcie barier prawnych, które hamują rozwój tego rynku. Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości deklarują, że wkrótce powstanie projekt koniecznych zmian prawnych.
– Od 2018 roku, kiedy prawdopodobnie wejdzie w życie norma płynności długoterminowej, problem będzie znacznie bardziej poważny. Wprawdzie jest ona zbliżona do regulacji, którą mamy od 2007 roku, ale w normie bazylejskiej są ściśle przypisane wagi poszczególnym kategoriom aktywów płynnych. To oznacza, że polski sektor bankowy będzie musiał mieć znacznie więcej finansowania długoterminowego, tzn. takiego powyżej 1 roku – mówi Andrzej Reich, dyr. departamentu regulacji bankowych KNF. Dodaje, że pierwsza analiza skutków wprowadzenia tej normy pokazała niedobór aktywów płynnych w sektorze unijnym na poziomie 2 bln euro. – Te brakujące aktywa skądś będą musiały się wziąć i wielcy gracze rozpoczną za nimi pościg, co oznacza, że na tym rynku będzie ogromna konkurencja. Dlatego już teraz trzeba się do tego zacząć przygotowywać – apeluje.
Listy zastawne nawet w czasie kryzysu cieszyły się zaufaniem inwestorów - prof. Leszek Pawłowicz dyr. Gdańskiej Akademii Bankowej
Ostatnio dwa funkcjonujące banki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta