Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze trzeba czekać 14 dni, gdy decyzja jest korzystna

22 listopada 2013 | Dobra Firma | Aleksandra Urbanowska–Bohun

Aleksandra Urbanowska–Bohun  Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski S.K.A
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Urbanowska–Bohun Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski S.K.A

Dla strony postępowania administracyjnego istotne jest, kiedy dana decyzja jest wykonalna. Od tego momentu będzie mogła realizować swoje uprawnienie lub będzie musiała dopełnić obowiązku.

Wykonalność decyzji można ogólnie określić jako możliwość zrealizowania uprawnienia, które ta decyzja przyznaje adresatowi decyzji, bądź możliwość żądania wykonania obowiązku nałożonego decyzją przez stosowne organy w drodze przymusu, jakim one dysponują (a więc w postępowaniu egzekucyjnym).

Przykład

Decyzja przewiduje zajęcie rachunku bankowego albo wynagrodzenia za pracę w razie niewniesienia opłaty, którą nakłada. Może też nakładać grzywnę w celu przymuszenia do wykonania jakiegoś obowiązku niepieniężnego.

Wniesienie odwołania

Zgodnie z art. 130 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu. Zgodnie z par. 2 tego przepisu, wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji. Odwołanie przysługuje od decyzji wydanej w I instancji. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia stronie decyzji. Oznacza to, że decyzje nieostateczne, a więc wydane przez organy I instancji, nie podlegają wykonaniu już po ich wydaniu.

Dopiero decyzja organu I instancji, od której nie zostało wniesione odwołanie albo też decyzja wydana przez organ II instancji w wyniku odwołania podlega wykonaniu. Taka decyzja jest bowiem decyzją ostateczną, a więc wykonalną.

Przykład

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9696

Wydanie: 9696

Spis treści

Polskie Meble

Zamów abonament