Nie daj o sobie zapomnieć nowym znajomym
Rozmowa: Beata Kapcewicz, coach, prezes firmy doradczej Architekci Kariery, autorka książki „Networking w karierze. Jak odnieść sukces dzięki sieci znajomych”
Rz: Pani wydany niedawno poradnik o networkingu to wynik współpracy z ok. 16 tys. polskich menedżerów. Jak sobie oni radzą z budowaniem i utrzymywaniem sieci zawodowych kontaktów?
Beata Kapcewicz: Dla wielu osób jest to problem, gdyż networking nadal źle im się kojarzy – z kolesiostwem, nepotyzmem.
Ostatnio głośno było o partyjnym załatwianiu pracy po znajomości...
To jest networking w najgorszym wydaniu. Podstawą tego prawdziwego są relacje, które wnoszą wartość, a nie załatwianie po znajomości posady czy sprawy w urzędzie. Co prawda efektem końcowym networkingu są wzajemne korzyści, bo pozwala on budować kapitał społeczny, ale nie jest to prosta wymiana przysługi za przysługę.
A jak dobry networking wygląda w praktyce?
Dzięki temu, że buduję szerokie grono kontaktów, mogę się z tymi osobami wymieniać wiedzą, doświadczeniami, kontaktami, rekomendacjami. Dla mnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta