Nieuczciwy przedsiębiorca może dostać zakaz prowadzenia firmy
PRAWO KARNE-GOSPODARCZE | Także sąd karny może zakazać zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Sankcja taka może obowiązywać nawet przez 10 lat.
Jednym ze środków karnych, który może zostać orzeczony przez sąd m.in. wobec nieuczciwego przedsiębiorcy, jest zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej (art. 39 pkt 2 k.k.).
Stanowisko nie dla każdego
Jak przewiduje art. 41 § 1 k.k. sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, wyłącznie wówczas, gdy sprawca nadużył przy popełnieniu przestępstwa stanowiska lub wykonywanego zawodu. Zakaz ten może zostać orzeczony także, gdy sprawca przestępstwa okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lutego 1989 r. (V KRN 308/88) nadużycie zawodu lub stanowiska wyraża się w popełnieniu umyślnego przestępstwa świadczącego o tym, że sprawca wykorzystał wykonywany zawód do popełnienia przestępstwa. W praktyce sprowadza się to do tego, że sprawca co prawda działa formalnie w ramach swoich uprawnień, ale umyślnie działa sprzecznie z zasadami wykonywania tego zawodu lub obowiązującym prawem lub wykorzystuje uprawnienia zawodowe przy popełnieniu przestępstwa.
Do orzeczenia zakazu z art. 41 § 1 k.k. sąd powinien ustalić i wskazać związek pomiędzy brakiem kwalifikacji, wymaganych umiejętności lub cech niezbędnych do dalszego zajmowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta