Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieudacznik pozostanie w firmie, ale gdzie indziej

10 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Pracodawca nie musi utrzymywać pracownika na stanowisku, na którym sobie on nie radzi. W wypowiedzeniu zmieniającym może mu zaproponować nową, 
gorzej płatną posadę.

Musi jednak podać tę okoliczność jako przyczynę wypowiedzenia oraz – w razie ewentualnego sporu przed sądem – wykazać, że faktycznie takie były powody przesunięcia etatowca na inną posadę.

Istotna zmiana

Wypowiedzenie zmieniające to podstawowy sposób modyfikacji treści stosunku pracy poprzez jednostronne oświadczenie pracodawcy. Jest konieczne, gdy zmiana ta dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla podwładnego.

Wypowiedzenie zmieniające wolno zastosować wobec każdego rodzaju umowy o pracę, którą można rozwiązać za wypowiedzeniem. Przede wszystkim jednak dotyczy ono angaży na czas nieokreślony oraz na czas określony, które zostały zawarte na dłużej niż 6 miesięcy i mają klauzulę umowną dopuszczającą wcześniejsze rozwiązanie za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p.). Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu rozwiązującym umowę (definitywnym). Oznacza to, że gdy wypowiedzenie dotyczy umowy na czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9711

Wydanie: 9711

Spis treści
Zamów abonament