Procedura ważna, ale pomoc ważniejsza
Nie można uznać, że przyznawanie pracownikom świadczeń z zakładowego funduszu socjalnego bez uzgodnienia z organizacją związkową stanowi wydatkowanie pieniędzy wbrew art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 30 sierpnia 2012 r. (III APa 34/12) po ponownym rozpoznaniu sprawy wskutek wyroku Sądu Najwyższego z 8 maja 2012 r. (I PK 183/11).
Komisja zakładowa wniosła przeciwko pracodawcy pozew o zwrot 140 tys. zł na rzecz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), gdyż środki były wydatkowane niezgodnie z regulaminem funduszu. Za podstawę prawną tego roszczenia podała art. 8 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs).
Wcześniej Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach stwierdził niezgodność z prawem działania pracodawcy i przekazania pieniędzy z zfśs. Spółka wniosła o oddalenie powództwa. Wskazała, że pieniądze przeznaczono na dofinansowanie wypoczynku i rekreacji pracowników.
Sąd Okręgowy w Katowicach wyrokiem z 26 stycznia 2011 r. (IX P 127/10) zobowiązał pozwanego do przelania żądanych kwot na rzecz zfśs. Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta