PISA i co dalej
W polskiej edukacji żyją dwa odrębne światy: wielkich miast i prowincji, prywatnych elitarnych liceów i rejonowych szkół państwowych. Z nauką pozorowaną w szkole i realną na korepetycjach – pisze nauczyciel.
Międzynarodowe testy PISA nie są jedynym miernikiem stanu edukacji, niemniej jednak nie należy ich lekceważyć. Badają stosowanie wiedzy teoretycznej i gotowość do samodzielnej pracy umysłowej na tyle kompetentnie, że uznało je kilkadziesiąt państw OECD. Ostatni wynik polskich 15-latków w tych testach jest doskonały. Szybki postęp to rezultat konsekwentnych ulepszeń i strategii szkolnej co najmniej od reformy Mirosława Handkego z 1999 roku. To sukces dzisiejszych uczniów, ale też pokłosie całego 24-letniego okresu zmian w edukacji.
Mówimy tu o dużym plusie na rzecz dzisiejszych gimnazjalistów, ale w szerszym znaczeniu to wygrana całej oświaty. Mamy więc święto wszystkich, którzy pracują dla polskiej edukacji: szkół publicznych i niepublicznych; nauczycieli, menedżerów i związkowców. Praktyków i strategów; oświatowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta